Hoe kun je data centrisch werken met Wistor?

Geplaatst op 18 maart 2025 door BIM-Connected

Wil jouw organisatie data-centrisch werken, oftewel: applicatie en data van elkaar scheiden? Dan is Wistor the way to go. Wistor is een low-code platform gebaseerd op open standaarden waarmee je snel, flexibel en modulair applicaties kunt configureren. Het unieke van Wistor is dat de datastructuur en database géén onderdeel zijn van de applicatie. Wistor moet gevoed worden met een apart datamodel dat gebaseerd is op open linked data standaarden. Met Wistor kun je dus alleen applicaties (laten) configureren die uitsluitend werken met jouw datastructuren en jouw database. Hierdoor ben je als organisatie volledig eigenaar van jouw data en datamodel en heb jij hier de controle over.

Applicatie centrisch werken versus data centrisch werken

Veel organisaties werken op dit moment applicatie centrisch: zij kopen applicaties om processen te ondersteunen, waarbij data een onderdeel van de applicaties is. Door de overlap in data binnen deze applicaties, is data-integratie een must. Dit kost veel tijd, is ingewikkeld én foutgevoelig – zeker wanneer het aantal applicaties toeneemt. Hierdoor worden applicaties door de jaren heen steeds minder betrouwbaar en is onduidelijk welke data de waarheid is. Omdat data niet ‘los’ uit de applicaties te halen is, weet je bovendien niet precies welke data je in welke applicatie vastlegt, waarom en of die data up-to-date is. Er is geen transparantie. Op basis van deze data kun je geen goede beslissingen nemen, geen goede strategie bepalen en niet tot goede inzichten komen.

De oplossing voor deze problemen is data centrisch werken. Hierbij ben jij zelf eigenaar van de data en heb je hier zelf volledig de controle over. Bij data centrisch werken maak je expliciet onderscheid tussen data, datastructuur, koppelingen en applicatie. Zo kun je deze apart beheren of inkopen en ook apart onderhouden, ontwikkelen en waar nodig applicaties vervangen, verwijderen of toevoegen terwijl je jouw data en datamodel behoudt. Hierbij heb je bovendien altijd toegang tot jouw data. Ook datamigraties zijn verleden tijd.

Kortom:

  • Je hebt als organisatie inzicht in welke informatie je wilt vastleggen, voor wie je deze wilt vastleggen en waar deze wordt vastgelegd. Dit biedt transparantie.
  • Je bent de baas over jouw data, waardoor je hier altijd toegang tot hebt, deze kunt hergebruiken en er alles uit kan halen wat je wilt.
  • Als je eigenaar bent van de data kun je als organisatie ook zelf instellen welke applicaties toegang krijgen tot welke data. Je bent hierbij direct in control.
  • Je data is betrouwbaar: er is één single source of truth waar jij van op aan kunt in plaats van datasilo’s in verschillende applicaties
  • Door één centrale datalaag verlaag je het aantal koppelingen enorm. Daarmee vergemakkelijk je het beheer en verlaag je ook de kosten drastisch.
  • Door deze scheiding van data, datastructuur en applicatie minimaliseer je vendor lock-ins en ben je minder afhankelijk van leveranciers.
  • Omdat je zelf over alle data beschikt zijn datamigraties niet meer nodig.
  • Data komt om nummer 1 te staan, applicaties staan op nummer 2.

Lees meer over applicatie centrisch versus data centrisch werken.

Wanneer jij data centrisch wil werken, is Wistor hier een ideaal platform voor.

  • Wanneer je nog niet zelf over een database en datastructuur beschikt, kunnen we deze creëren, maar deze zijn geen onderdeel van de applicatie. Hierdoor kun je ze voor meerdere doeleinden gebruiken. En mocht je ooit afscheid nemen van Wistor, dan blijf je eigenaar van de database en datastructuur.
  • De data staat niet in je Wistor applicatie, maar blijft in origineel formaat bij jouw organisatie staan. De Wistor applicatie bekijkt deze data alleen en bewerkt deze, maar slaat deze tussentijds nergens anders op.
  • Met Wistor kun je alleen een applicatie configureren gebaseerd op jouw datastructuur. Je kunt dus nooit een applicatie maken die niet aan jouw datastructuur voldoet. Hiermee borg je dat jouw datastructuur leidend is.
  • Door het scheiden van data en applicatie kunnen ook eenvoudig kleinere applicaties gemaakt worden die specifieke use-cases ondersteunen. Zo kun je snel voor specifieke gebruikersgroepen een applicatie maken zonder veel toeters en bellen.
  • Door te configureren in plaats van te coderen, kun je heel snel applicaties configureren met Wistor. Wanneer jouw datastructuur en data staan, kun je hier vaak binnen enkele weken over beschikken.
  • Wistor is configureerbaar aan de voorzijde en daarmee gigantisch flexibel. Hierdoor is het eenvoudig om zaken aan te passen en te personaliseren.
  • Wistor werkt op basis van open linked data standaarden om vendor-locks te voorkomen.

In Wistor bouw je applicaties door pagina’s aan te maken en deze te verdelen in gebieden waarin widgets worden geplaatst: kleine, interactieve elementen (bouwblokken) die specifieke functionaliteit en weergave van data bieden binnen de gebruikersinterface. Widgets kunnen verschillende vormen aannemen, zoals een boomstructuur, knoppen, formulieren, selectievakjes, tekstvakken, grafieken, 2D/3D geometrie viewers en tabellen. Op dit moment bevat Wistor 35 widgets om applicaties te maken.

  1. Je selecteert een widget voor een bepaald gebied, bijvoorbeeld een boomstructuur.
  2. Vervolgens schrijf je een query: een vraag die je hebt op basis van je eigen datamodel.
  3. Op basis van die vraag wordt data opgehaald uit de database, de data-laag. Die wordt vervolgens gepresenteerd in het gebied van de visualisatie van jou keuze.

Wistor is ontstaan om applicaties voor de gebouwde omgeving te ontwikkelen. Met Wistor kun je verschillende typen applicaties maken, namelijk:

  • Applicaties die data tonen (ontology viewers) – Deze applicaties maken de datastructuur visueel, zodat deze voor iedereen begrijpbaar gepresenteerd kunnen worden. .. Bijvoorbeeld de Waternet OTL Viewer of de IMBOR 2022 Viewer.
  • Applicaties waarin je data kunt aanpassen – Applicaties om data te visualiseren en te bewerken op basis van je eigen datastructuur. Bijvoorbeeld de objectenregistratie van de gemeente Utrecht
  • Applicaties waarmee je analyses kunt uitvoeren Applicaties waarmee je op basis van meerdere databronnen integrale analyses kunt uitvoeren. Bijvoorbeeld BIM-Provecy bij Rijkswaterstaat.

Bekijk al onze cases.

SaaS ontwikkeld en aangeboden

Alle in Wistor geconfigureerde applicaties worden SaaS aangeboden. Dit houdt in dat voldaan wordt aan deze principes:

  • Hosting gebeurt in de Cloud: De software draait volledig op externe servers die door ons worden beheerd. Gebruikers hoeven niets lokaal te installeren op hun eigen apparaten en hebben alleen een internetverbinding nodig om de software te gebruiken via een webbrowser.
  • Automatische updates: Wij zorgen voor alle updates en onderhoud van het Wistor platform.
  • Schaalbaarheid: Wistor applicaties zijn schaalbaar afhankelijk van de behoeften van de gebruiker.
  • Toegang via internet: Applicaties zijn apparaat-onafhankelijk. Gebruikers kunnen overal en op elk apparaat toegang krijgen tot de software, zolang ze een internetverbinding hebben.

Meer weten over Wistor en data-centrisch werken? Neem contact met ons op.

Jakko Heinen

jakko.heinen@bim-connected.com

06 533 393 82

 

Categorie: Data-centrisch